• nadzorowanie obecności azotu


Skuteczne środki w zwalczaniu chorób zbóż

Choroby zbóż są wielkim kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy preparaty oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane objawy, gdyż tylko w ten sposób możemy mieć szansę zabezpieczyć potencjał zbioru. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - wskazane działania profilaktyczne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach znacznie bardziej skuteczne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, które warto wdrożyć, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody zgnilizna twardzikowa uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w istocie gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie ilości oraz wskaźniki żyzności azotu są w stanie powodować nadto grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne rodzaju fungicyd. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej odporności bądź tolerancji na główne szkodniki oraz choroby, takie jak karłowatość objawy może wspomóc zminimalizować niebezpieczeństwo poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić uwagę na cieszący się coraz to większą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma ochrony.

Tagi dla artykułu

zboża